Sadorg


Ghioroc

Duewag GT8 o numerze taborowym 51 i numerze rejestracyjnym (tak! tramwaje w Rumunii maja tablice rejestracyjne!) AR00967 obsługuje linie 11 z Ghioroc do Aradu. Linia to najdłuższy odcinek wybiegowy z Aradu, prowadzi do oddalonej od niego o ok. 23km małej wioski Ghioroc. Tramwaje pojawiły się tu dość późno, bo w latach 70. XX wieku przejmując rolę lokalnej kolejki dowozowej, która kursowała tu wcześniej. Trasa po wyjeździe z Aradu prowadzi wzdłuż ruchliwej drogi krajowej 7E, a następnie (w miejscowości Sâmbăteni) skręca na lokalna drogę 708C i przez pola prowadzi do Ghioroc. Tramwaje zawracają na trójkącie torowym, cofając przez główne skrzyżowanie we wsi (ale o tym innym razem). Tramwaj pokonuje tę trasę ledwie kilkanaście razy dziennie, powoli sunąc wśród monotonnego krajobrazu. Na linii pojawiają się wyłącznie wagony sprowadzone z Europy zachodniej, ten ze zdjęcia zaliczył już kursowanie w Bielefeld i w Innsbrucku.

Zdjęcia z tego odcinka od zawsze rozbudzały moją ciekawość. Od paru lat planowałem wyprawę w to miejsce. Gdy już wszystko było dopięte (prawie) na ostatni guzik końcowy odcinek trasy został zamknięty do remontu (okazało się, że obejmował on wyłącznie most znajdujący się tuz przed Ghioroc). Bałem się, że tramwaje nie wrócą już na ten fragment. Na szczęście stało się inaczej, czego efekty widać powyżej. Ale i tak nie obyło się bez przeszkód. Tego popołudnia z trzech kursów na które polowałem przyjechał tylko jeden, w dodatku z opóźnieniem ok. 40 minut. W zasadzie powyższe zdjęcie powstało "rzutem na taśmę" - gdy już zrezygnowany wracałem do pensjonatu.

Poprzedni · Comments (0) · NastępnyZimowe BeskidyWielka RaczaWielka Racza #2GhiorocPrzystanek na żądanieGhioroc nie zawsze słoneczneWiejski tramwaj